Vyrážíte autem na dovolenou? Nejen turistické oblasti, ale i letní měsíce jsou spojeny se zvýšeným počtem zločinů. Buďte připraveni a přečtěte si, jak postupovat v případě odcizení auta.
Chcete předejít těmto nepříjemným situacím? Zjistěte, jak funguje chytré GPS zabezpečení Trackito, s kterým máte neustálý dohled nad vašim vozem či zavazadly přímo v mobilu. Víc informací o lokalizátoru zde: Chytré GPS zabezpečení
Přejeme Vám příjemnou dovolenou a mnoho šťastných kilometrů za volantem.
Láhev, která drží na rámu bez košíku? Mléko, které pomůže proti defektům? Jak udělat snadno z kola stan? Jak získat aerodynamický posed na horském kole? Chytré GPS zabezpečení, s kterým se už nebudete bát o vaše kolo doma ani na cestách?
Podezřele nízká cena
Tvrdí-li prodejce v inzerátu, že prodá nový model kola za poloviční či třetinovou cenu, pravděpodobně není něco v pořádku. V takovém případě si dejte pozor už při samotném setkání - kdy, kde a s kým. Rozhodnete-li se pro koupi, chtějte doložit původ kola a doporučujeme si připravit základní smlouvu o koupi kola. (zde obecný formulář ke stažení)
“Na kole jezdil kamarád jen po zpevněných cestách.”
Prodejce vám pravděpodobně bude tvrdit, jak se na kole téměř nejezdilo. Ptejte se ho proto vícekrát v průběhu na stejnou otázku, jen ji jinak položte. Dostanete stejnou odpověď? Jednou se dozvíte, že to je jeho kolo. Když něco o kole neví, tak je kolo vlastně kamarádovo, ale on má podobný model apod. Vtipná bývá odpověď: “Kolo jezdilo jen po pevných cestách,” ale při otázce jak je pevný rám a co tlumení, tak vám odpoví “kolo perfektně tlumí a drží super i v těžkém terénu.” Někteří se do toho dokážou pořádně zamotat…
Stav kola “slibovaný”
Slibované nesmysly typu: “model 2014, najeto 400 km, prodávám s těžkým srdcem.” Zde nám inzerent uvádí 3 údaje, a troufáme si říct, že vzájemně nejdou ani jeden dohromady. Už vám někdy kolo přirostlo k srdci tím, že stálo v garáži? Nenechte se obalamutit povídačkama, a raději se pojďme podívat, jak zkontrolovat opravový stav a opotřebení kola.
Stav kola “skutečný”
Tuto část prohlídky nepodceňte a nikam nepospíchejte. V klidu si celé kolo prohlédněte a projeďte ho. Co je dobré zkontrolovat?
Rám - kostra celého kola
Rám je základ, a proto jej pořádně prohlédněte. Zaměřte se na všechny spoje, zejména na hlavovou a středovou trubku, jelikož ty jsou nejvíce namáhané. Ale nezapomeňte rám prohlédnout celý i zespodu. Objevíte-li trhlinky, koupí takového kola riskujete, že se po pár náročných jízdách z “lehkých” trhlinek stanou praskliny, které budou ohrožovat vaše zdraví.
Řízení - Kontrolujeme co se hýbe a co se hýbat nemá
Vyzkoušejte zatočit ve vzduchu řidítky, zda se lehce a bez odporu točí. Poté jej položte a zabrzděte přední kolo, abyste vyzkoušeli vůli hlavového složení. Zatlačte opakovaně do řidítek dozadu i dopředu a sledujte, zda není v hlavovém složení vůle. Poté řidítka otočte o 90 stupňů a vyzkoušejte to samé.
Střed - Kontrolujeme co se hýbe a co se hýbat nemá
Pozornost věnujte i středu. Je třeba, abyste zapáčili klikami proti sobě. Podobně vyzkoušejte uchycení kol. U celoodpružených kol dáme pozor na čepy a přepákování.
Ráfky - osmičku nechceme
Kolo otočte a roztočte, opatrně přiloženým prstem kontrolujte, zda je stejná vzdálenost po celém obvodu. Nezapomeňte zkontrolovat i pevnost výpletu.
Vidlice a odpružení - Olej na kluzácích
Má kolo odpružení? Zkontrolujte zda nejsou zpuchřelá gufera (popraskaná těsnění), škrábance na kluzácích. Zvýšený pozor dáme pokud vidlice či zadní odpružení tahá olej.
Řazení - “To je jen špatně seřízené”
Projeďte se a vyzkoušejte celý rozsah řazení. Pokud nelze jít až do krajních poloh nebo řazení není plynulé a hladké, nenechte se uspokojit odpovědí “To stačí seřídit.” Za touto výmluvou se může skrývat jiná vada. Nepřesné přehazování může způsobovat ohlá či prasklá patka přehazovačky. Případně starý roztřepený bowden aj. Pokud to stačilo seřídit, tak proč to není udělané?
Zkontrolujte stav řetězu - vizuálně i změřením, ohnuté zuby na kazetě a převodníku. Pokud někdo jezdil s řetězem, který už má po životnosti nebo-li “je vytahaný,” pravděpodobně to odnesla i kazeta a převodník. Vám se tak v budoucnu nevyhne investice i do těchto součástek.
Brzdy - hladký chod ovládání a účinnost
Zmáčknutím páček a sledováním jejich chodu u brz ověříte v jakém stavu jsou bowdeny (u mechanických brzd) i samotné brzdy. Pokud není chod a návrat hladký, postupně sledujte od páček, přes bowdeny až k mechanismu brzd a hledejte kde se skrývá problém. U hydraulických ověřte, že nikde neuniká jejich kapalina.
Kolo má najeto 300 km a jen po zpevněných cestách, ale brzdové destičky jsou na výměnu? Kolu může stačit pouze tyto součástky vyměnit a zbytek kola je v pořádku. Ale ukáže vám to, že inzerent je pěkný lhář, a je potřeba, dát si větší pozor na zbytek kola.
Roztočte kolo a zkontrolujte, zda nejsou zvlněné kotouče. Opatrně přiložte prst a sledujte, zda se mezera mezi prstem a kotoučem mění či zůstává stejná. Jsou-li na kotoučích rýhy, majitel se o kolo nedostatečně staral a nevyměnil destičky včas. Obdobně zkontrolujte ráfek pokud jsou na kole ráfkové brzdy.
Jedná se o formalitu, která vás ovšem dokáže vytáhnout z průšvihu a prokázat vaši nevinu. Bude to jediný důkaz, že jste kolo koupili a nikoliv sami někomu ukradli. Potřebné záležitosti smlouvy jsou: Jména, bydliště, čísla občanských průkazů, model kola, číslo rámu, datum a místo. (zde ke stažení) Nebude-li dotyčný chtít smlouvu sepsat, mělo by to pro vás být jasným znamením, že něco není s kolem v pořádku. Výmluvy v takovém případě uslyšíte všelijaké “To není potřeba, Zapomněl jsem si občanku, To vám je k ničemu” apod… Naše rada? Stůjte si za svým a trvejte na sepsání.
Věříme, že výše zmíněné body vám pomohou včas odhalit možné vady, vyhnout se neplánovaným investicím do oprav a opravdu ušetřit. Především se vyhněte kradeným kolům. Koupí kradeného kola pouze podpoříte zloděje k dalším krádežím…
Držíme vám palce v hledání vašeho vysněného kola! Tým Trackito.
Trend rostoucí obliby cyklistiky bohužel doprovází rostoucí zájem zlodějů. Policisté ČR zaznamenali přes 42 000 nahlášených krádeží kol za posledních 5 let.
S příchodem jara a pěkného počasí vyjede mnoho cyklistů na své vyjížďky do města nebo do přírody. Právě během jara a letní sezóny Policie ČR obdrží nejvíce nahlášených krádeží jízdních kol, a to v kteroukoliv denní nebo noční hodinu…
Dle policistů nedochází pouze ke kráděžím z volných prostranství, kdy cyklista nechá své kolo volně opřené o lavičku, zeď, nebo sloup osvětlení. Zloději si troufnou i na kola umístěná ve stojanech, ze sklepů, garáží nebo balkónů. Vzhledem k tomu, že jsou v dnešní době jízdní kola dražší a je o ně větší zájem, stávají se častěji cílem zlodějů i organizovaných skupin.
K nahlášení krádeží dochází po celé ČR, nicméně z grafu můžete vidět 8 měst, ve kterých se vyplatí “mít oči na šťopkách”.
Na první pohled by si člověk řekl, že se jedná o největší města ČR. Není tomu úplně tak. Například město Karviná, které je 17. město dle velikosti s 53 500 obyvateli (k roku 2018), se vyskytuje mezi 8 městy potýkajícími se s tímto problémem. Na rozdíl například od Liberce, Hradce Králové a dalších měst, které mají až 2krát více obyvatel a ty se mezi 8 městy nevyskytují.
Čtvrtým největším městem ČR je Plzeň, která se potýká s poloviční kriminalitou oproti Českým Budějovicím, které mají o téměř 100 tisíc obyvatel méně.
Velká města s +90 tis. obyvateli jako Pardubice, Liberec, Ústí n. Labem se zde nevyskytují.
Praha 4 - 3 453 kol, Praha 3 - 2 621 kol, Brno - 2 534 kol, Ostrava - 2 283, České Budějovice - 1 924 kol, Praha 2 - 1 650 kol, Karviná 1 645 kol, Praha 1 - 1 628 kol, Pardubice - 1 524 kol, Olomouc - 1 320 kol, Plzeň 1 053 kol.
Těchto 8 měst zaznamenalo celkem 21635 nahlášených krádeží kol, což je polovina ze všech nahlášených křádeží v ČR.
Odpovědí mohou být čísla grafu výše. Jedná se o nahlášené krádeže kol POLICII ČR z posledních 5 let od 1. 1. 2013 - 31. 12. 2018. Jízdní kola jsou pro zloděje bohužel velmi lákavým zbožím, protože mohou nepozorností majitele či jejich drzostí přijít poměrně rychle na zajímavé peníze. Zdrojová data byla použita z: www.mapakriminality.cz, Zpracovalo: www.trackito.com
Mezi 5 hlavní bezpečnostních doporučení patří:
Nová sezóna je za dveřmi, nezapomeňte si proto dostatečně zabezpečit vaše kola, ať se nestanete obětí krádeže. O fungování GPS zabezpečení jsme dříve psali zde: Zabezpečení kola pomocí GPS alarmu.
Seznam míst, kde vám poradí s GPS zabezpečením naleznete na této mapě.
Častým a oprávněným dotazem zákazníků je otázka na výdrž baterie GPS zabezpečení. Zákazníci se s obavami ptají, zda budou muset často dobíjet a složitě demontovat baterii. Důvodem obav je zkušenost s běžnými trackery a jejich krátkou vydrží. Na tyto možné obavy jsme při vývoji mysleli a vyvinuli Trackito tak, aby vydrželo až 6 měsíců na jedno nabití a bylo jej možné dobít bez demontáže.
Majitelé GPS alarmu Trackito spolu se zabezpečením získají zdarma aplikaci, ve které mohou nastavovat několik parametrů pro prodloužení výdrže baterie, aniž by se snížila funkčnost zařízení. Nastavit mohou například periodu trackování, režim spánku ale i periodu pravidelných poloh. Režim spánku určuje, po jaké době od zastavení se má zařízení uspat.
Příklady nastavení:
Trackito lokátor je CHYTRÝ GPS ALARM, a tak sám rozpozná, kdy se uspat a snížit spotřebu energie. Uvedeme jeden příklad: “Po vyjížďce zaparkujete vaše kolo do garáže, zařízení rozpozná, že se nepohybuje a uspí se. Díky tomu se šetří baterie zařízení. Při neoprávněném pohybu se okamžitě probudí, zašle ihned majiteli kola upozornění na telefon či počítač a následně spustíte GPS sledování.”
Zajímá Vás více o ochraně majetku pomocí GPS zabezpečení? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám na případné dotazy odpovíme.
Ideální čas na servis vašeho kola je nyní!
Pokud nepatříte mezi pár odvážlivců, kteří si užívají jízdy na kole i po zasněžených pláních, můžete využít tohoto období k zimním radovánkám a mezitím svěřit kolo do rukou odborníků. Sepsali jsme pro vás několik důvodů, proč dát kolo do servisu právě teď.
Důvodů je hned několik:
Měsíce únor a březen jsou nejideálnějším časem, abyste kolo svěřili do rukou odborníka a měli váš stroj připravený na novou sezónu. Uděláte radost nejen vašemu kolu, ale také mechanikům. Budou se vám moci déle věnovat a budou mít více klidu na práci.
Pod tímto odkazem naleznete seznam servisů, ve kterých vám nejen špičkově seřídí kolo, ale také poradí, jak si díky skryté GPS a telefonu zabezpečit kolo proti krádeži.
Mnoho z nás zažilo tu nepříjemnou situaci, kdy jsme se vrátili pro své kolo a našli pouze přestřihnutý zámek. Pokud mezi tyto nešťastlivce nepatříte, zbystřete! S rostoucí popularitou cyklistiky bohužel nepřibývají jen krásné zážitky ze sedla kola, ale přibývá i krádeží. Riziko krádeže kola s každým rokem narůstá. Za poslední rok se v ČR ukradlo přes 5 172 kol. Zloději si tak v průměru přijdou pro 14 kol denně.
Správná odpověď je ano. Jedním z hlavních využití bezpečnostního zařízení Trackito je právě sledování a alarm jízdního kola. Umožní vám sledovat vaše kolo v mobilu či pc, abyste o něj nepřišli v případě krádeže. Pojďme se podívat, jak toto zařízení funguje.
S Trackitem získáte dohled nad vaším kolem 24 hodin denně přímo ve vašem telefonu. Ano, nepotřebujete tedy nosit žádnou další ovládací krabičku, která by vás obtěžovala po kapsách. Pomocí naší aplikace Trackito máte dálkové ovládání přímo z telefonu, tabletu i webu zároveň.
Se zařízení skrytým ve vašem kole komunikujete pomocí aplikace. Veškeré bezpečnostní nastavení provedete pomocí pár jednoduchých kroků, abyste měli chytrý zámek přizpůsobený dle vašich potřeb. V aplikaci například vidíte polohu kola na mapě, stav nabití Trackita či nastavení citlivosti alarmu na pohyb.
Zařízení Trackito bylo vyvinuto tak, aby bylo nezávislé na externí energii a mělo vlastní baterii. Zabezpečí městské, horské, silniční kolo i elektrokolo a nepotřebuje žádný externí zdroj energie. GPS lokátor můžete pořídit i pro elektrokolo, aniž byste zařízení složitě připojovali. Baterii nemusíte měnit ani denně dobíjet. Baterie Trackita je zabudovaná a výdrž na jedno nabití může být až 6 měsíců! V případě potřeby ji snadno dobijete dodávaným USB kabelem.
V případě krádeže kola obdržíte hlasitou notifikaci, abyste mohli rychle zareagovat. Alarm se ve vašem telefonu spustí již při nepatrném pohybu kola. A co když zrovna nebudete poblíž vašeho kola? Díky dálkovému ovládání vyvoláte v aplikaci sledování a následně na mapě vidíte, kde se ukradené kolo pohybuje. Abyste kolo našli, můžete využít další výhody mobilní aplikace. V aplikaci nasdílíte polohu vašeho kola a záchrana kola začíná!
Aby alarm správně fungoval, je potřeba nepodcenit správné nastavení. Návod na nastavení aplikace získáte se zakoupením našeho chytrého GPS alarmu. Pokud si nejste jisti, zda bude alarm fungovat i na vašem kole, neváhejte nás kontaktovat.
Říká se, že štěstí přeje připraveným. Buďte připraveni a vybavte své kolo!
Objevte novinky aktualizace chytrého alarmu Trackito. Uživatelé obdrželi skrze aplikaci push notifikaci o dostupné aktualizaci. My vám zde přinášíme informace o vylepšeních, která tato aktualizace firmwaru přináší, a návod jak aktualizovat váš modul. Našim zákazníkům přinášíme rychlejší GPS lokalizaci, ještě lepší úsporu baterie a nové možnosti push notifikací v aplikaci Trackita.
Rychlá GPS lokalizace vašeho majetku
Implementovali jsme asistovanou GPS (A-GPS), která Trackitu umožní vylepšenou GPS lokalizaci. Díky asistu dojde k nalezení prvotní GPS polohy při sledování mnohem rychleji.
Problém při horším signálu GPS?
Nyní je Trackito schopné nalézt svou polohu i při sníženém GPS signálu.
Úspora baterie
Aktualizace má vliv i na výdrž baterie. Rychlejší nalezení signálu znamená zároveň úsporu energie. Po aktualizaci klesne ještě více spotřeba baterie Trackita, jelikož nalezení polohy GPS při trackování a pravidelných polohách proběhne rychleji.
Vyslechli jsme odezvy našich klientů a přidali jsme požadované notifikace. Pokud si uživatel nebyl jistý, zda své Trackito správně zapnul, nyní má možnost nastavit ve svém účtu na webu nové notifikace.
O jaké notifikace se jedná?
Aktualizaci nového SW můžete provést z administrace svého účtu nebo přímo z aplikace.
Aktualizace přes webový prohlížeč
Po přihlášení do administrace účtu naleznete nad seznamem vašich modulů tlačítko “Aktualizovat SW mého modulu”. Jste-li majitelem více modulů, v následujícím kroku nezapomeňte zaškrtnout moduly, které chcete aktualizovat. Poté klikněte “aktualizovat” a ověřte zmíněné informace pro úspěšný průběh a dokončení.
Majitelé operačního systému Andoid - Aktualizace přes aplikaci
Při obdržení notifikace skrze aplikaci stačí kliknout na „Nový firmware k dispozici“. Poté následujte jednotlivé kroky.
Aby aktualizace mohla proběhnout
Proč sledovat Trackito blog? Budete v obraze, co se okolo vašeho chytrého zabezpečení děje! A pokud Trackito ještě nevlastníte, tak zjistíte, co toto GPS zabezpečení umí, a jak může pomoci zabezpečit majetek!
Budeme vás zde informovat o novinkách, zajímavostech, tipech k užívání, ale také o aktualizacích a nových vylepšeních systému.
Na co se můžete například těšit?
Tak nás sledujte, ať vám už nic neunikne!